تعداد ویدیو

آداب و رسوم منطقه کردستان
در حال بارگذاری...

آداب و رسوم منطقه کردستان

به گزارش بانه تی وی؛ در برنامه بابزانین از تلویزیون اینترنتی بانه تی‌وی، اینبار مجری ‌ما نثار رحمانی به موضوع “آداب و رسوم منطقه کردستان” می‌پردازد.

بسیاری عقایدی که در بانه وجود دارد دارای ریشه باستانی است که با وجود انتشار اسلام همچنان باقیمانده و جای خود را محفوظ نگه داشته، یا رنگ اسلام را به خود گرفته و با تغییراتی به حیات خود ادامه میدهند.

  • بوکه بارانه (عروس بارانه)

هنگام خشکسالی علاوه بر دعا و نماز باران که رنگ مذهبی دارد مراسمی هم به نام “بوکه بارانه” انجام میگیرد. از چوب و پارچه هایی رنگارنگ عروسکی می سازند که آن را “بوکه بارانه” مینامند.

بوکه بارانه” چند دختر جوان بر دوش می کشند و عده ای دختر جوان دیگر و اطفال اعم از پسر و دختر آنها را همراهی نموده به گردش در کوچه ها و معابر عمومی می پردازند و دسته جمعی چنین می گویند : (هه ناران و مه نارانیاخووا دابکاتا باران. بو فه قیرو هه ژاران. یا خووا باران بباری. بوسه‌ر قورینه به هاری).

بوکه بارانه آوی ده دی                       آوی ناوده  غلانی ده وی

هیلکه ی باروکانی ده وی                    ده رزی گه وره کچانی ده وی

یعنی :

اناران مناران یا رب ببارد باران. برای فقرا و مسکینان. یا رب باران ببارد برای سر گلین بهاری. عروس باران آب می خواهد. آب میان غلات می خواهد. تخم مرغ جوان را می خواهد. سوزن دختر جوان را می خواهد.

در ضمن به خانه سر می زنند. ساکنین خانه ها بر روی “بوکه بارانه” آب پاشیده و به نقل و مویز می دهند و به سینه “بوکه بارانه” سوزن الصاق میکنند.

 

  • باز در طلب باران

برای اینکه بارندگی شود کسی را که درمیان مردم به تقدس مشهور باشد غفلتا در آب می اندازند تا باران ببارد و یا سنگ گردی را که به عنوان عمامه روی سنگ عمود (کیل) گور شخص قرار دارد در آب می اندازند و تا باران نبارد آن را در نمی آورند.

  • بند آوردن باران

هرگاه مردم از باران بستوه آیند نام چهل نفر کچل را درکاغذی نوشته در مقابل باران قرار می دهند تا باران اسامی را شسته و بند بیاید.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/banehtv/public_html/wp-content/themes/cinema/inc/template/single/single-one/single-one-writer.php on line 2
shojae hoseinzadeh

شجاع حسین زاده

فیلمبردار
مرتضی لاوی

مرتضی لاوی

تدوینگر
نثار رحمانی

نثار رحمانی

مجری
به آداب و رسوم منطقه کردستان امتیاز دهید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
Loading...