تعداد ویدیو

برنامه پێناسه‌ی مێژوو- زندگی نامه ابراهیم خان یونسی
در حال بارگذاری...

برنامه پێناسه‌ی مێژوو- زندگی نامه ابراهیم خان یونسی

به گزارش بانه تی وی؛ ابراهیم خان یونسی در شهر بانه در خرداد ۱۳۰۵ به دنیا آمد، وی از 2 سالگی مادرش را از دست داد و نزد مادر بزرگش بزرگ شد بعد از تحصیلات از بانه به سقز رفت و بعد از اتمام تحصیلاتش ازدواج کرد و صاحب 4 فرزند شد.

ابراهیم یونسی نخستین استاندار کردستان ایران، پس از انقلاب ۵۷ و در دولت مهدی بازرگان بود. ابراهیم خان یونسی از افسران بازمانده شبکه نظامی حزب توده ایران در سال‌های پیش از کودتای ۲۸ مرداد بود.

او پس از کودتا نیز سال‌ها در زندان ماند و محکوم به اعدام شده بود و به دلیل آنکه یک پای خود را در ارتش از دست داده بود، یک درجه تخفیف گرفت و به حبس ابد محکوم شد. وی ۸۰ کتاب از زبان انگلیسی و یک کتاب از نویسنده فرانسوی چارلز دیکنز به نام آرزوهای بزرگ به فارسی ترجمه کرده‌است.

دکترابراهیم خان یونسی از سال ۱۳۸۸، به بیماری آلزایمر مبتلا شد و بعد از مدتی چشم از دنیا گشود و به وصیت ایشان در زادگاهش بانه در آرامگاه سلیمان بگ به خاک سپرده شد.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/banehtv/public_html/wp-content/themes/cinema/inc/template/single/single-one/single-one-writer.php on line 2
shojae hoseinzadeh

شجاع حسین زاده

فیلمبردار

شیدا احمدی

تدوینگر

نرگس عباسزاده

نویسنده

ترانه محمدی

مجری
به برنامه پێناسه‌ی مێژوو- زندگی نامه ابراهیم خان یونسی امتیاز دهید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
Loading...