تعداد ویدیو

زنده‌ نگه‌داشتن سنت ها و فرهنگ کُردی
در حال بارگذاری...

زنده‌ نگه‌داشتن سنت ها و فرهنگ کُردی

به گزارش بانه تی وی؛ فرهنگ کُردی به گروهی از ویژگی های متمایز فرهنگی اطلاق می‌شود که توسط مردم کُرد مورد انجام قرار می گیرند. فرهنگ کُردی میراثی از مردم باستان است که کُردهای امروزی و جامعۀ آن ها را شکل داده اند.

ادبیات کُردی نیز به نوشته‌ها، سروده‌ها و داستان‌هایی گفته می‌شود که به گویش‌های زبان کردی از قبیل کلهری، فیلی، سورانی، کرمانجی و گورانی نوشته یا سروده شده‌اند. کردها ادبیات شفاهی وسیعی دارند اما ادبیات مکتوب کردی نو هم چند صد سال قدمت دارد.

به طور سنتی، همچنین اجراکنندگان موسیقی سنتی کُردی به سه دسته تقسیم می‌گردند: داستانگویان (چیرۆکبێژ)، بیتخوان ها (سترانبێژ) و آوازخوان‌ها (ده‌نگبێژ). موسیقی مشخصی که به امیرنشینان کردی مربوط باشد وجود ندارد، اما در عوض موسیقی کُردی را که در شب نشینی‌ها (شه‌ڤبه‌ێرک یا شه‌ونیشت) اجرا می شد می‌توان کلاسیک به حساب آورد. چندین فرم موسیقایی در این ژانر به دست آمده است. برخی از آوازها دارای طبیعت حماسی هستند، مانند آوازهای محبوب لاوک که آوازهایی قهرمانی هستند و داستان قهرمانان گذشتۀ کرد مانند صلاح‌الدین ایوبی را بازگو می‌کنند.

 

منبع: VOA Kurdish


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/banehtv/public_html/wp-content/themes/cinema/inc/template/single/single-one/single-one-writer.php on line 2
به زنده‌ نگه‌داشتن سنت ها و فرهنگ کُردی امتیاز دهید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
Loading...