تعداد ویدیو

مراسم عرفانی پیرشالیار اورامان
در حال بارگذاری...

مراسم عرفانی پیرشالیار اورامان

به گزارش بانه تی وی؛ مقبره پیرشالیار که از موبدان عبدالقادرگیلانی بوده است در انتهای جاده آسفالته اورامان قرار دارد. این مراسم شامگاه سه‌شنبه با تقسیم گردوهای باغ پیر شالیار بین اهالی روستا آغاز می‌شود و به ترتیب با مراسم “کلاو روچنه”، قربانی کردن گاو و گوسفند و بز، پخت غذاهای مخصوص، دف‌نوازی، سماع، پخش نذورات بین اهالی، نماز و ذکر و دعا و همچنین برپایی مراسم شب‌نشینی و دست به دست گرداندن کفش چرمی ‌پیر شالیار و تبرک آن و پخت نان مخصوصی به نام “کلیره مژگه” (که از خمیر آرد، گردو خرد شده و پیاز درست می‌شود) 3 روز متوالی ادامه می‌یابد.

در افسانه‌های مردم منطقه اورامانات پیری اسطوره ای به نام “پیرشالیار” هست که می گویند صاحب کرامات بوده است. از جمله این کرامات عجیبی که درباره او روایت می کنند ماجرای شفا یافتن “شاه بهار خاتون” دختر شاه بخارا است که “پیر شالیار” او را شفا می‌دهد. ماجرا از این قرار بوده است که “شاه بهار خاتون” کر و لال است و تمام طبیبان از مداوای او عاجز می مانند تا اینکه آوازه “پیر شالیار اورامی” به بخارا می رسد. پادشاه بخارا هم شرط کرده است که هر کسی دخترش را شفا دهد او را به عقد وی درمی آورد؛ بالاخره عموی پادشاه با عده ای از اطرافیان پادشاه به سمت اورامان به راه می افتند تا دختر را به نزد “پیر شالیار” ببرند. وقتی که نزدیک روستای “اورامان تخت” می رسند گوش‌های دختر به طوری آنی شنوا می گردند و وقتی هم به نزدیکی‌های خانه “پیرشالیار” می رسند صدای نعره دیوی توجه آنها را جلب می‌کند و سریع دیو از تنوره ای که هم اکنون اهالی به آن “تنوره دیوها” می گویند و نزدیک خانه “پیرشالیار” هست، بر زمین می افتد و کشته می شود، در این اثنا زبان “شاه بهار خاتون” هم باز می‌شود و شروع به صحبت کردن می کند. پادشاه دخترش را به عقد وی در می آورد و مردم جشن عروسی بزرگی برای پیرشالیار و بهار خاتون برپا میکنند که مراسمی که امروز برگزار برگزار می‌شود سالگرد همان روز است.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/banehtv/public_html/wp-content/themes/cinema/inc/template/single/single-one/single-one-writer.php on line 2
به مراسم عرفانی پیرشالیار اورامان امتیاز دهید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
Loading...